Na co odkazuje slovo „moudrost“ v následujících verších?
„Hospodin mě vytvořil na počátku své cesty, dávno před svými činy, již tenkrát. Odvěků jsem byla utvořena, od počátku, od dávnověku země. Když ještě nebyly hlubiny, zrodila jsem se, ještě když nebyly prameny obtěžkány vodou. Dříve nežli byly hory ponořeny, před kopci jsem se zrodila; když ještě neučinil zemi a pláně, ani první prach světa, když založil nebesa, byla jsem tam; když vyměřoval obzor nad mořskou hlubinou, když upevnil oblaka nahoře, když posilnil prameny mořské hlubiny, když postavil moři jeho hranici, aby voda nepřekračovala jeho příkaz, když vyměřoval základy země, byla jsem vedle něho jako řemeslník, byla jsem jeho potěšením den za dnem, radovala jsem se před ním po celou dobu.“ (Přísloví 8: 22–30).
Ačkoli někteří trvají na tom, že tyto verše odkazují na moudrost jako takovou, bližší pohled i zvážení celého kontextu dokazuje, že tyto verše hovoří o Ježíši, který je moudrostí Boží.
Všimněte si, jak je Ježíš v následujících verších označován jako Boží moudrost:
„Proto také Moudrost Boží řekla: ‚Pošlu k nim proroky a apoštoly; některé z nich zabijí a jiné budou pronásledovat.“ (Lukáš 11:49) (srovnej také Matouše 23:34).
„Ale pro povolané, jak pro Židy, tak pro Řeky, je Kristus Boží moc a Boží moudrost.“ (1. Korintským 1:24).
S ohledem na to prosím zvažte, jak je v knize Přísloví popsána Moudrost:
- Dárce života (Přísloví 8: 35)
- Dárce bohatství (3:16; 8: 18–21) a bezpečnosti (1:33)
- Zdroj moudrosti, rady, porozumění a síly. (8:14)
- Zdroj práva a autority (8:15)
- Zdroj štěstí (3: 13,18)
- Zdroj zjevení (8: 6–10, 32, 34)
- Ten, kdo miluje a kdo by měl být milován (8:17)
- Ten, kdo volá k lidem a hledá je (8: 4)
- Ten, kdo chodí po cestě spravedlnosti (3:17; 8:20, 32)
Dále v Přísloví 8:30 čteme:
„Byla jsem vedle něho jako řemeslník, byla jsem jeho potěšením den za dnem, radovala jsem se před ním po celou dobu.“ (Přísloví 8:30).
Z hlediska kontextu se to týká doby stvoření. Tady je opět kontext:
„Když založil nebesa, byla jsem tam; když vyměřoval obzor nad mořskou hlubinou, když upevnil oblaka nahoře, když posilnil prameny mořské hlubiny, když postavil moři jeho hranici, aby voda nepřekračovala jeho příkaz, když vyměřoval základy země.“ (Přísloví 8: 27–29).
Smyslem textu je, že já, Moudrost, jsem tam byl jako „zkušený stavitel “. Všimněte si, co je napsáno o něco později v Přísloví 30:4
„Kdo vystoupil na nebesa a sestoupil? Kdo sebral vítr do svých hrstí? Kdo svázal vodu do pláště? Kdo ustanovil všechny končiny země? Jaké je jeho jméno a jaké je jméno jeho syna, jestlipak víš?“ (Přísloví 30: 4).
Autor opět poukazuje na dílo stvoření, připisuje stvoření dvěma osobám a identifikuje vztah mezi nimi jako Otce a Syna. Podle tohoto textu je tedy Bůh stvořitel, který tvořil skrze svého Syna. To potvrzují také četné odkazy v Nové smlouvě:
„Na konci těchto dnů k nám promluvil v Synu, jehož ustanovil dědicem všeho a skrze něhož učinil i věky.“ (Židům 1: 2).
„Na počátku bylo Slovo a to Slovo bylo u Boha a to Slovo bylo Bůh. To bylo na počátku u Boha. Všechno vzniklo skrze ně a bez něho nevzniklo vůbec nic, co je.“ (Jan 1: 1-3).
„Neboť v něm bylo stvořeno všechno na nebesích i na zemi, věci viditelné i neviditelné, ať trůny nebo panstva, vlády nebo autority; všechno je stvořeno skrze něho a pro něho. On je přede vším a všechno v něm spočívá.“ (Kolossenským 1: 16,17).
Kontext knihy Přísloví, zejména kapitola 8, i kontext celé Bible nám ukazují, že tato moudrost, o níž se mluví v Příslovích 8, je ve skutečnosti Boží Syn.
Moudrost a Ježíš – četné paralely
Zde je porovnání, co se píše o moudrosti v knize Přísloví 8 kap. a co píše Bible o Ježíši.
- Křičí na veřejnosti (Přísloví 8: 3) / Ježíš učil veřejně (Jan 18:20)
- Volá lidi (Přísloví 8:4) / Ježíš povolal lidi (Matouš 11:28)
- Porozumění moudrosti bylo dáno nezkušeným a slabým (Přísloví 8:5) / Ježíš byl zjeven maličkým (Matouš 11:25)
- Moudrost bude mluvit pravdu a spravedlnost (Přísloví 8:6.7) / Ježíš je pravda a mluví spravedlivě (Jan 14: 6; Jan 17: 17)
- Moudrost nevysloví zlobu (Přísloví 8:7) /Ježíšova slova nejsou lež (Židům 1: 9)
- Učení moudrosti a poznání je lepší než stříbro a zlato (Přísloví 8: 10) / Ježíšova slova a poznání jsou věčný život (Jan 6:63)
- Moudrost má sama o sobě prozíravost a poznání (Přísloví 8:12-14) / Ježíš má veškerý poklad, moudrost a znalosti (Kolossenským 2: 3)
- Moudrost dává dobrou radu (Přísloví 8:14) / Ježíš je rádcem (Izajáš 9: 6)
- Moudrost má moc (Přísloví 8:14) / Ježíš je Boží moc (1. Korintským 1:24)
- Moudrost miluje ty, kdo ji milují (Přísloví 8:17) / Ježíš miluje ty, kdo ho milují (Jan 14:21)
- Ti, kdo začnou hledat moudrost, brzy ji najdou (Přísloví 8:17) / Kdo hledá Ježíše, ten ho najde (Jan 6:37)
- Moudrost má spravedlnost a kráčí cestou spravedlnosti (Přísloví 8:18–20) / Ježíš je spravedlivý a vede ke spravedlnosti (1. Korintským 1:30)
- Ti, kteří milují moudrost, zdědí skutečné bohatství (Přísloví 8:21) / Ten, kdo miluje Ježíše, zdědí všechno (Židům 10:34; 1. Petra 1: 4)
- Blahoslavení ti, kteří následují cesty moudrosti (Přísloví 8:32) / Blahoslavení ti, kteří chodí po Božích cestách a řídí se Božím slovem (Žalm 128: 1; Lukáš 11:28)
- Šťastný je člověk, který poslouchá moudrost (Přísloví 8:34) / Blaze tomu, kdo slyší Ježíšova slova a činí je (Matouš 7:24; Lukáš 11:28)
- Kdo najde moudrost, najde život (Přísloví 8:35) / Kdokoli má Ježíše, našel život (1. Jan 5:11-12)
- Kdo nemá moudrost, nemá ani život (Přísloví 8:36) / Kdo nemá Božího Syna, nemá život (1. Jan 5:12)