Křesťanská síť

Křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého

Křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého

Sdílet

 

 

„Křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého“

Tento verš je nejvíce používán trojičními pro podporu, že Bůh je trojjediný. Oni říkají: „Zde je jasně vidět, že Bůh je jeden ve třech osobách – Otec, Syn a Duch a ti tři jsou od věčnosti za jedno.“

V přednášce modlitebního týdne v roce 1996 se píše: „Plán spásy vytvořili tři osoby božstva, které vlastní stejné vlastnosti božstva. Aby jedna z božských bytostí odstranila z vesmíru hřích a vzpouru a obnovila harmonii a mír, přijala a převzala roli Otce, druhá roli Syna. Zbývající božská bytost, Duch svatý, byla také účastníkem realizace plánu spásy. To vše se stalo před hříchem a vzpourou v nebi. Přijetím rolí požadovaných plánem božské bytosti neztratily žádnou moc božstva. Pokud jde o jejich věčnou existenci a další atributy, byli stejní. Ale z hlediska plánu spasení existovalo v jistém smyslu podřízení Syna Otci.“ Gordon Jensen

Mějte tento citát na paměti, že každý má svou roli a teď se půjdeme podívat na úvodní verš trochu blíže a trochu si ho rozebereme.

Božství nebo Ježíšovo pověření?

Mluví tento verš o Božství nebo o pověření učedníků? Když Ježíš odešel do nebe, pověřil své následovníky, aby šli do celého světa, získávali učedníky, křtili je a učili. Zde v Matouši 28:19 Ježíš říká, aby křtili ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého. V těchto verších Ježíš neřeší otázku Božství, ale pověřuje své následovníky k hlásání evangelia, které měli rozšířit po Kristově nanebevstoupení do celého světa. Když Ježíš odešel, zaslíbil jim moc z výsosti (Ducha svatého), který je měl uschopnit pro toto dílo.

První otázka, která mě napadá k verši Matouš 28:19 je – v jaké jméno měli učedníci křtít? Protože když čtu tento verš, není zde zmíněno žádné jméno, píše se zde jen o Otci, Synu a Duchu, což jsou podle úvodního citátu pouze role a ne jména. Zde bychom mohli říct, že zde jde právě o toho zmíněného trojjediného Boha a jeho jméno, ve které měli učedníci křtít, což podle Bible je jediný Bůh JHVH (5 Moj 6:4; 2 Moj 15:3).

Učedníci a křest 

Věřím, že když Ježíš povolal své učedníky, oni vyjdou do celého světa a budou dělat a učit přesně to, co jim přikázal. Když se podíváme do Skutky 2:38, tak tam čteme: „Čiňte pokání,“ odpověděl Petr, „a každý se nechte pokřtít ve jménu Ježíše Krista, aby vám byly odpuštěny hříchy. I vy přijmete dar Ducha svatého.“
Zde Petr říká, že mají přijmout křest ve jménu Ježíše Krista a jak uvidíme v následujících verších, také tak křtili. ,,Na nikoho z nich totiž ještě nesestoupil; byli pouze pokřtěni ve jménu Pána Ježíše.“ (Skutky 8.16).
,,A nařídil, aby byli pokřtěni ve jménu Ježíše Krista. Potom ho poprosili, aby s nimi zůstal několik dní.“ (Skutky 10.48).
,,Když to uslyšeli, dali se pokřtít ve jménu Pána Ježíše.“ (Skutky 19.5).
Nikde v Bibli nenajdeme, že by někdo křtil ve jméno Otce, Syna i Ducha svatého. Někde se tedy stala chyba, buď učedníci Ježíše neposlechli, nebo Ho špatně pochopili, nebo jim Ježíš řekl něco jiného, než je v Matouš 28.19 napsáno.

Co křest znamená?

,,Což nevíte, že my všichni, kteří jsme byli pokřtěni v Krista Ježíše, jsme byli pokřtěni v jeho smrt? Skrze křest jsme byli spolu s ním pohřbeni ve smrt, abychom i my, tak jako byl Kristus skrze slávu Otce vzkříšen z mrtvých, vstoupili na cestu nového života.“ (Římanům 6:3-4).

,,Když jste byli spolu s ním (Ježíšem) ve křtu pohřbeni a v něm jste byli spolu i vzkříšeni skrze víru v působení Boha, který ho vzkřísil z mrtvých.“ (Kolossenským 2:12).

Křest symbolizuje Kristovu smrt a vzkříšení. Tím, že jsme uvěřili v Ježíše Krista a přijali jsme evangelium, tak vstupem do vody (vodního hrobu) zvěstujeme, že přijímáme Kristovu smrt (to znamená, že vírou spolu s Kristem umírá náš starý člověk) a vystoupení z vody ukazuje na vzkříšení a přijetí jeho dokonalého života (nové narození).

,,A víme, že náš starý člověk byl spolu s ním ukřižován, aby tělo hříchu bylo zbaveno sil a my už hříchu neotročili. Vždyť ten, kdo zemřel, je zproštěn hříchu. Jestliže jsme s Kristem zemřeli, věříme, že spolu s ním budeme také žít. A víme, že Kristus, když byl vzkříšen z mrtvých, už neumírá; smrt nad ním už nepanuje. Neboť smrtí, kterou zemřel, zemřel hříchu jednou provždy; a život, který žije, žije Bohu. Tak i vy se považujte za mrtvé hříchu, ale za živé Bohu v Kristu Ježíši, našem Pánu.“ (Římanům 6:6-11).

Takže jestliže křest znamená Kristovu smrt a vzkříšení, tak křest v jakékoli jiné jméno než ve jméno Ježíše Krista nemá význam ani žádnou Biblickou podporu. A to ani křest ve jméno Boha Otce ani Boha Ducha svatého, protože žádný z nich se nestal člověkem a nezemřel místo nás, ale jen Ježíš Kristus, se stal člověkem, jedním z nás právě proto, aby na našem těle zakusil všechna pokušení jako my, ale nedopustil se hříchu (Žid 4:15). Zvítězil na našem místě. Svobodně se rozhodl zůstat věrný Bohu i v té nejkritičtější chvíli, když pro nás umíral na kříži. A právě Jeho dokonalý život, smrt a vzkříšení vírou přijímáme a křtem potvrzujeme, že:
,,Jsem ukřižován spolu s Kristem, nežiji už já, ale žije ve mně Kristus. A život, který zde nyní žiji, žiji ve víře v Syna Božího, který si mne zamiloval a vydal sebe samého za mne.“ (Galatským 2:19-20).

Je jen jediné jméno pod nebem v němž může být spaseni.
,,Ježíš je ten kámen, který jste vy stavitelé odmítli, ale on se stal kamenem úhelným. V nikom jiném není spásy; není pod nebem jiného jména, zjeveného lidem, jímž bychom mohli být spaseni.“ (Skutky 4:11-12).

Proto věřím, že učedníci Kristovo pověření pochopili a poslechli, šli do celého světa získávali učedníky a křtili je ve jméno Ježíše Krista.

Učedníci ne jen, že měli křtít ve jméno Ježíše Krista, ale také měli v jeho jménu:

  • Prosit
    ,,A začkoli budete prosit ve jménu mém, učiním to, aby byl Otec oslaven v Synu. Budete-li mne o něco prosit ve jménu mém, já to učiním.“ (Jan 14:13-14).
  • Vyhánět démony
    ,,Ve jménu mém budou vyhánět démony“
    (Marek 16:17).
  • Mluvit
    ,,…. a všude směle mluvil ve jménu Páně.“ (Skutky 9:28).
  • Shromažďovat se
    ,,Neboť kde jsou dva nebo tři shromážděni ve jménu mém, tam jsem já uprostřed nich.“ (Matouš 18:20).
  • Děkovat
    ,,a vždycky za všecko vzdávejte díky Bohu a Otci ve jménu našeho Pána Ježíše Krista.“ (Efezským 5:20).
  • Uzdravovat
    ,,…..ve jménu Ježíše Krista Nazaretského vstaň a choď!“ (Skutky 3:6).
  • Pomazávat olejem
    ,,……ti ať se nad ním modlí a potírají ho olejem ve jménu Páně.“ (Jakub 5:14).

A ještě mnoho dalšího měli dělat a to vše měli dělat v Ježíšově jménu, tak proč by měli křtít ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého?

Ještě závěrem jedna zajímavost.

Tento verš u Matouš 28:19
,,Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky, křtěte ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého a učte je, aby zachovávali všechno, co jsem vám přikázal“ není v tomto znění v žádném manuskriptu. Ale původní znění tohoto verše je: ,,Proto jdouce, učte všecky národy, křtíce je ve jméno Mé (onto onomati mou), učíce je zachovávati všecko, cokoli jsem přikázal vám.“
Odkaz na „Novum Testamentum Graece et Germanice“ od Nestle–Aland ve vydání z roku 1973 potvrzeno.