Křesťanská síť

Přísloví 9. kapitola o Božím Synu

Přísloví 9. kapitola o Božím Synu

Sdílet

 

Imad Awde

 

Uvažujeme o prvních několika verších 9. kapitoly knihy Přísloví.

„Moudrost si vystavěla dům, sedm tesaných sloupů vztyčila. Dobytče porazila, víno nalila, už také prostřela svůj stůl. Děvečky vyslala a volá na městských výšinách: „Kdo je zmatený, ať přijde ke mně!“ Ty, kterým chybí rozum, vyzývá: „Pojďte a jezte na mých hodech, popijte víno, jež jsem nalila.“ (Přísloví 9:1-5).

Rád bych vám připomněl podobenství, které Ježíš vypráví v Matoušovi 22, o svatební hostině, kterou král připravil pro svého syna:

„Ježíš pak pokračoval dalším podobenstvím. Řekl jim: „Nebeské království se podobá králi, který svému synu vystrojil svatbu. Poslal své služebníky, aby svolali pozvané hosty na svatbu, ale oni nechtěli přijít. Poslal tedy ještě jiné služebníky a řekl jim: ‚Povězte pozvaným: Hle, připravil jsem pro vás hostinu. Dal jsem porazit býčky i vykrmená telata, všechno je připraveno; pojďte na svatbu!“ (Matouš 22: 1–4).

Podobenství pokračuje a říká se, že služebníky odmítli a zabili je, král tedy poslal své vojsko, aby je zničil a povolal další lidi. Pochopení tohoto podobenství je velmi důležité pro pochopení několika prvních veršů v Přísloví 9. kapitole. Samozřejmě, že svatba představuje spojení lidství s Božstvím, zabíjení dobytka představuje Kristovu oběť. Svatební šat představuje charakter, který musí mít všichni, kdo chtějí být zahrnuti do svatebních hostů. Toto podobenství ilustruje výzvu evangelia, odmítnutí této výzvy židovským lidem a volání milosrdenství pro pohany. Měli bychom také pamatovat na zásadu obsaženou v Židům 3: 6 a 1. Timoteovi 3:15, která nás učí, že jsme Božím domem a Boží svatyní. S ohledem na to je zde prvních 5 veršů z Přísloví 9 kap. :

Verše 1-3 shrnují celé evangelium.

  • Moudrost si postavila dům pro sebe: Ježíš (moudrost) postavil svou církev (dům).
  • Postavila sedm sloupů: sloupy jsou základem budovy. Číslo sedm označuje úplnost. Ježíš položil pevné a úplné základy pro svou církev.
  • Zabila svůj dobytek, nalila víno: Ježíš se nabídl jako oběť, položil život.
  • Prostřela svůj stůl: Všechno je připraveno, práce je hotová. Odpovězte na pozvání a přijďte na „svatbu“.
  • Poslala své služebnice: Ježíš poslal své učedníky a proroky, aby nám oznámili dobrou zprávu, abychom si mohli obléknout šaty spravedlnosti.
  • Volá z městských výšin: Nejvyšší místa ukazují na místa uctívání.

„Ano, celý dům Izraele mi bude sloužit na mé svaté hoře, na vysoké hoře Izraele, praví Panovník Hospodin.“ (Ezechiel 20:40).

Ježíš mluvil otevřeně v synagógách a kdekoli se shromáždili Židé.

„Ježíš mu odpověděl: „Mluvil jsem ke světu veřejně. Vždycky jsem učil v synagogách nebo v chrámě, kde se scházejí všichni Židé; nic jsem neříkal potají.“ (Jan 18:20).

V poslední den svátků také Ježíš zavolal:

„Kdo má žízeň, pojď ke mně a pij! “ (Jan 7:37).

Ve verších 4–5 Ježíš oslovuje „malé lidi“ (lidi s otevřenou myslí). Být malý znamená být pokorný a připravený učit se jako dítě (viz Matouš 5: 5). Ježíš (moudrost) zve všechny lidi, aby k němu přišli. V Matoušovi 11:25 čteme:

„V té době Ježíš řekl: „Chválím tě, Otče, Pane nebe i země, že jsi tyto věci skryl před moudrými a rozumnými a zjevil jsi je nemluvňatům.“

Nabídl jim, že jim dá moudrost a porozumění a řekl jim, jak ji mohou přijmout:

„Pojďte a jezte na mých hodech, popijte víno, jež jsem nalila.“ (Přísloví 9: 5).

Porovnejte s Matoušem 26: 26–28.

„Když jedli, Ježíš vzal chléb, požehnal, lámal a dal učedníkům se slovy: „Vezměte a jezte; toto je mé tělo.“  Potom vzal kalich, vzdal díky a podal jim ho se slovy: „Pijte z něj všichni; toto je má krev nové smlouvy, která se prolévá za mnohé na odpuštění hříchů.“ (Matouš 26: 26-28).

V Přísloví 9: 5 čteme stejnou terminologii, jakou Ježíš vyslovil v předchozím a následujícím verši:

„Kdo jí mé tělo a pije mou krev, zůstává ve mně a já v něm.“ (Jan 6:56).

Jak vidíte, Přísloví 9: 1–5 potvrzují to, co jsme našli v kapitole 8. Když autor Přísloví zmiňuje moudrost, má na mysli Božího Syna. Přísloví 8: 22-25 hovoří přímo o Božím Synu a jasně nám říká, že se narodil a byl vysvěcen ve dnech věčnosti. Ježíš se narodil a byl pomazán ve dnech věčnosti.

Předchozí pokračování